Smanjen obim posla i loše ekonomske prognoze za narednu godinu natjerali su i ono malo poslodavaca u Srpskoj, koji su do sada zaposlene nagrađivali 13. platom, božićnicom ili regresom, da prekinu tu tradiciju, iako je, tvrde sindikalci, dobit pojedinih kompanija povećana.
Kako bi zadržali radnike, ali i nagradili one koji su svojim radom doprinijeli boljem poslovanju, manje firme ranijih godina su nagrađivale zaposlene sa po 100 - 200 maraka, dok su one velikodušnije radnicima davale i više od 1.000 KM.
Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata Republike Srpske Božana Radomir istakla je za "Glas Srpske" da se na prste jedne ruke mogu nabrojati poslodavci koji će ove godine nagraditi svoje radnike.
- Primjera radi, ako posmatramo prošlogodišnju dobit i ovogodišnje podatke Poreske uprave, vidi se da određeni broj poslodavaca iz mjeseca u mjesec povećava svoju zaradu, što se, naprosto, nije odrazilo i na nagrade za zaposlene koji su dali veliki doprinos tom pozitivnom poslovanju - kazala je Radomirova, izdvojivši kao rijetki pozitivni primjer kompanije "Bingo" koja je svojim radnicima uz novembarsku platu isplatila dodatnih 1.000 KM.
Posmatrajući finansijski sektor, samo pokoja banka čije je sjedište u inostranstvu zadržala je tu, naglasila je ona, pozitivnu praksu i u Srpskoj gdje svojim zaposlenima isplaćuje određeni bonus. I u periodu virusa korone je, tvrdi ona, daleko veći broj kompanija nagrađivao svoje radnike.
- Svaki dodatak na platu, bila to 13. plata ili neki drugi bonus, zaposlene motiviše da se više trude i rade - kazala je Radomirova.
Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Zoran Škrebić istakao je da su turbulencije u svijetu i neizvjesna situacija učinili svoje da 13. plata ove godine izostane u mnogim kompanijama.
- Privredna zajednica tokom svih proteklih mjeseci pokušavala je da ukaže da je ova godina krizna, a svi pokazatelji pokazuju da će sljedeća biti još teža. Duboko se nadamo da se svjetske prognoze za narednu godinu neće obistiniti - kazao je Škrebić.
Dodao je da su mnoge kompanije, poput teslićke "Destilacije", na
čijem je čelu, zbog situacije u Njemačkoj faktički ostale bez ugovora za
prvi kvartal u 2025. godini.